Halıdaki Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Hepimiz çocukluğumuzda sokaklarda halı yıkayan teyzeler  görmüşüzdür. Hatta bunu bir oyun gibi görüp bizler de çocuk aklımızla yardım etmek için onlara katılmak istemişizdir. Eskiden, halı yıkama firmaları yokken herkes kendi halısını kendi yıkardı. Tabi bu maddi açıdan uygun bir çözüm olsa da belki de o yıllarda halı yıkama firmaları bugün olduğu kadar bilinse bu yöntemin yoruculuğunu tercih etmeyecek pek çok ev hanımı vardı.

  Halı Yıkamanın İncelikleri Nelerdir?

  Daha önce halı yıkamış veya halı yıkayan birinin yanında bulunduysanız, halı yıkamanın incelikleri hakkında az çok fikriniz vardır.

  Saf sabunla yıkanabileceği gibi, eğer halıda derin lekeler varsa bulaşık makinesi deterjanı ile sirkenin birleştirilmesi gerekir. Sirke gerçekten çok iyi bir yağ ve leke çözücüdür. Bu sebeple çoğu temizleme ürünün içinde bulunur.

 Sirke ve deterjan belirli oranlarda suya karıştırılarak halının üzerine dökülür ve biraz beklenir. Sonra halının dokumasına zarar vermeyecek şekilde ovalanarak leke çözülür ve su ile temizlenir. Elbette ki bu yöntemle halının dokusuna zarar vermek olasıdır. Ayrıca verilen zararın yanı sıra halıyı bu şekilde yıkamak son derece yorucu bir iştir. Tüm bu sebeplerden halı yıkama firmaları günden güne bu işi ele almaya, ev hanımlarını bu dertten kurtarmaya başlamışlardır.

  İşi Profesyoneline Bırakın

  Ev kazaları kaçınılmazdır. Özellikle küçük çocuk büyütüyorsanız yere sürekli lekesini temizlemeniz gereken bir şeyler dökülür. Meyve suyu, kola, şekerleme lekesi gibi lekeleri halıdan çıkarmak gerçekten derttir. Çoğu ev hanımının aklına bu gibi durumlarda şu soru gelir: Halıdaki meyve suyu lekesi nasıl çıkar? Atlas halı yıkama bu konuda ev hanımlarının yardımına koşuyor.

  Halıya meyve suyu döküldüğünde öncelikle halıdaki meyve suyu kağıt havlu ile nemi iyice gidene kadar halıdan alınmaya çalışılmalıdır. Sonra üzerine tuz dökülerek kalan nemin de alınması gerekir. Sonra sirkeli su veya deterjan denenebilir. Ancak bu gibi dış müdahalelerde halınızın dokusuna zarar verebileceğinizi unutmamanız gerekir. O yüzden konuyu işin profesyoneli olan atlas diyarbakır halı yıkama şirketi bu konuda'da yardımınıza koşuyor..

  Halı Yıkatma Maliyeti Nedir?

  Halı yıkatmanın maliyeti halınızın boyutlarına ve dokusuna göre değişir. Halının dokusunun hassasiyet derecesi kullanılacak işlemi etkileyeceğinden halıdan halıya farklı fiyatlar çıkabilmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında evde kendi halınızı yıkadığınızda halınıza hasar vererek halıyı kaybetmenize sebep olabilecekken bu işi profesyonel bir firmaya bırakmak her zaman daha karlı olacaktır.